Ryzen 7 inceleme

Oyuncuların uzun zamandır beklediği zen mimarisine sahip AMD Ryzen 7 1800X incelemesinde sizleri şaşırtıcı sonuçlar bekliyor.

Giriş için farklı şeyler ima ediyor olsa da içerik için bu girişi kullanmak daha uygun geldi.

FX Serisi sonrası, istediğini bulamayan AMD, ATI entegre süreci ile birlikte mali sorunlar bir yana ATI’nin entegre sorunu ile beraber uzun bir süre CPU ve GPU alanında durgunlaştı. Bu zaman zarfında CPU tarafında Intel, GPU tarafında NVIDIA karşısında ki rakip yeterince rekabetçi olmayınca ucuza satış yapmaları gereken geliştirdikleri teknolojiyi oldukça pahalı fiyatlara satma şansına eriştiler. AMD, ilk olarak ATI entegre sürecini düzenleyip, Radeon olarak GPU bölümüne geliştirme anlamında bağımsızlığını verdi. Bu sayede RX 4** serisi ile en çok satan alt ve orta sınıf oyuncuları hedef alarak RX 480, RX 470, RX 460‘ı piyasaya sundu. Henüz Vega serisi ile NVIDIA’nın GTX 1070, GTX 1080 modellerine cevap vermemiş olsa bile NVIDIA‘nın orta sınıf olan GTX 1060 ve GTX 1050‘sinden daha iyi fiyat performansa sahip GPU’lar çıkarması, oyuncuların Zen işlemcilerini daha bir iştahla beklemesine sebep oldu.

AMD Ryzen 7 8 çekirdek işlemci zar görüntüsü
AMD Ryzen 7 8 çekirdek işlemci zar görüntüsü

Haksız da sayılmayız çünkü Zen mimarisi işlemcilerin tasarımında Jim Keller görev aldı.

Jim Keller kimdir ?

Öyle kısaca değinelim. Genel olara AMD ve Apple için mikroişlemci tasarımcısı olarak çalıştığı biliniyor. AMD K8 mimarisinde baş tasarımcı olduğu olduğunu belirtelim. Buna orjinal Athlon 64’de dahil.

K8 mimarisini hemen yazalım;

Athlon 64

Athlon 64 X2

Athlon X2

Athlon 64 FX

Sempron

Opteron

Turion 64

Turion 64 X2

 

Aynı zamanda Apple’ın A4 ve A5 işlemcilerinin tasarımında rol oynadı. X86-X64 komut setlerinin de yazmakta görevli. 2012 yılından 2015 yılına kadar tekrar AMD’ye dönüş yaparak AMD K12 mimarisi ve Zen mikroişlemci tasarımı için geri döndü.

Bize de tasarımında rol yaptığı işlemcileri tekrar test etme şansı verdi.

Kısa bilgilerden sonra asıl konumuz olan AMD’nin Ryzen 7 1800X işlemcisine dönelim.

8 çekirdekli işlemci kod ismi Summit Ridge olarak adlandırılmış. Genel ismi ile Ryzen serisi olarak konuşacağımız işlemci masaüstü bilgisayar kullanıcıları için satışa çıkmış durumda. 14nm’lik  FinFET teknolojisi ile üretilen Ryzen işlemcileri 32nm ve 28nm’lik önce FX serisinden en az 2 kat daha küçük bir üretim teknolojisine sahip. Bu da AMD’nin üretim maliyetini düşürüyor. Biz oyunculara daha az güç tüketimi ile daha güçlü işlemciler sağlıyor. AMD Ryzen serisinden önce CPU pazarında iki tip CPU üretimini benimsemişti. FM soket tipine sahip APU’lar ve AM3 – AM3+ soket tipine sahip CPU’lar. Bu sebeple son tüketicilerin seçimlerinde bir karmaşa oluyordu. APU’lar basitçe CPU’ya entegre ekran kartına sahip işlemciler diyebiliriz. Intel’in işlemcilerin bazılarında nasıl GPU entegre ise AMD’de kendi APU’larında bunu yapmıştı fakat kötü bir pazarlama ve geliştirme stratjeisi izleyerek APU’ları farklı bir anakart soketi ve hali hazırdaki Intel’e göre pek de performanslı olmayan CPU’ları ile piyasada çok iyi bir izlenim bırakmadı. APU’lar GPU yönünden Intel’den daha iyi olsalarda IPC kısmında Intel’den fersah fersah geride kalıyordu.

Sonunda AMD bu işe de el atıp en güzel hamleyi yaptı. Aynı soket üzerinde yani AM4 soketinde CPU ve APU’ları kullanabileceğimiz söyledi. Yani ileride R5 1600X aldınız ama bir nedenden cpu’yu ve sahip olduğunuz harici ekran kartını satıp sadece web işlemleri için ucuz bir çözüm istediniz. AMD’nin AM4 APU’larından bir tane alıp oldukça ucuza bu isteğinizi gerçekleştirebileceksiniz.

 

AMD’nin FX serisi işlemcileri ve APU’su en temel anlamda ham işlemci gücü olarak bekleneni Intel karşısında veremedi. Tasarımındaki tek işlemci sektörünü iki çekirdeğe ile tasarlayıp ortak ön bellek ile Intel’in HT’si yani Hyper-Threadin teknolojisinden daha iyi verim alacağını düşündü. Teorik olarak doğru olsa da pratik olarak program yazılımcıları, oyun geliştiricileri bu tasarım için verimli kodlamayı göz ardı ettiler. Bunun nedeni ise Microsoft’un oyunlar için tasarlanan oyun motorlarının kullandığı DirectX kütüphanesini tekelinde barındırması ve AMD işlemcilerine gücünü göstermesi için şans vermeye pek niyetli olmaması.

Her şey üst üste gelince AMD, FX işlemci ailesi için ne kadar revizyona giderse gitsin, Intel karşısında teorikte olması gereken performansı bir türlü alamadı. Zen mimarisinin tasarımında bu da etkili oldu. Aynı zamanda AMD boş durmayarak DirectX’e karşılık Mantle API’si geliştirdi ve bu API Battlefiled 4 oyununda performans konusunda alpha durumunda olmasına rağmen çok ciddi sıçramalar yapınca Microsoft apar topar AMD’nin işlemcilerinin ve GPU’larının performansını ister istemez arttıracak DirectX 12 API’sini geliştirdi.

Yani şu anda DirectX 12 ile çıkacak ve çıkmış olan ne kadar oyun var ise performansı intel’e göre kötü olan FX serisi, oldukça iyi performans göstermekte.

Yani Ryzen işlemci almalıyım derken, DirectX12  ve üstü kütüphanelerin AMD tasarımı FX işlemcilerinin, işlem gücünü olması gerektiği gibi göstereceğini unutmayın.

FX serisi şu an için fiyat performans olarak DX12 oyunları, Vulkan-Mantle API’si için hiçde yabana atılmayacak performansa sahip. Tabi bu performans DX12 altı API için oldukça düşük kalıyor.

 

Kısacası FX serisi, çıktığı zamandan itibaren Intel’in gerisinde kalıyordu öyleki tek çekirdek performansı, IPC oranı ( yani döngü başına komut oranı ) pozitif olarak 50% civarında  Intel lehineydi. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü AMD, Ryzen ile 40%’dan fazla bir oranda IPC’sini arttırdı. Yani kısaca artık bir rekabet görüyoruz ve göreceğiz.

AMD, GPU pazarında olduğu gibi CPU pazarına orta ve alt seviyeden girmek yerine direkt olarak Intel’e üst sınıf işlemcilerini göstererek, bir anlamda şov yaparak girdi. Özellikle bu şovunu fiyat ve performansı ile çok ciddi bir şekilde yaptı ki daha editör incelemeleri olmadan teknoloji dünyasına intel’in ünlü donanım editörlerine AMD Ryzen işlemcilerinin incelemelerinden önce bize geri dönün e-postası ile çalkalandı.

Ryzen serisi çıkmadan ve editörlerin eline ulaşmadan veya bazılarına ulaştığında FX serisindeki hayal kırıklığının üstüne çok iyi performans değerleri ile çıkınca, cpu piyasası hem şüphe hem de sevinçle karşıladı. Şüpheciydik çünkü FX serisinde vaat edilen performansın yarısını ancak alabilmiştik. Sorun AMD tarafında değilde, yazılım tarafında olsa bile, bu durumun doğurduğu sonuç, direkt olarak aldığımız performansı etkiliyordu.

Ryzen 7 1800X

 

 

Ryzen 7 1700X
Ryzen 7 1700X

 

Fiyat ve performans konusunda Ryzen 7 1800X’in Intel’de 6950X – 6900K gibi işlemcilerle kıyaslanması ve performansının bu işlemcileri yer yer geçmesi herkesi heyecanlandırmış olsa da asıl heyecan fiyat konusunda yaşandı. Ülkemiz için konuşmak gerekirse Intel 6900K işlemcisi 4 ile 5 bin TL arasında fiyatı var iken Ryzen 7 1800X’in fiyatı 2200-2300TL idi. Yarı fiyatına, daha performansa sahip bir işlemci almak herkesin şüpheyle yaklaşmasına sebep oldu. Çünkü FX işlemcileri çıkışına yakın %20 – %30 performans vaat ederken, vaat ettiği performansın %2-3’ünü ancak verebildi hatta yer yer bir önceki nesil işlemcilerin gerisinde kaldığı oldu.

Bu yüzen ortalıkta dolaşan dedikodu şeklinde sonuçlara kimileri inanmak istemedi, şüpheyle yaklaşıtı. Kimileri ise rasyoneldi. Ancak yine de herkes bir şekilde heyecanlanmıştı.

Yıllardır konuşulan Ryzen Sonunda editörlerin eline geçti ve satışa çıktı.

Satışa çıkan ilk işlemciler, daha önce bahsettiğimiz gibi Intel’in üst sınıf genel olarak workstation olarak adlandırılan kesime bir nevi göz dağı vermek adına çıkarıldığını söylemek gerekli. AMD bir başka akıllı bir hamle ile isimledirmeyi 3,5 ve 7 eki ile yapmış. Bu da Intel işlemcileri ile kıyasla konusunda alıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Şimdi gelelim asıl konumuza giriş yapmaya.

Ryzen 7 serisi 8 çekirdek 16 izleğe sahip. Oldukça iddialı fiyatı ile piyasaya giriş yapmış bulunmakta. Ülkemiz için fiyatlandırması 2200 TL ile 2300TL arası. IPC yani döngü başına komut oranı hemen hemen %52 oranında artmış durumda. 4 adet tam sayı birimi barındırıyor. 2 adet adresleme birimi, ve 4 adet kayar nokta birimi birimi ile bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. Çözümleme birimi, 4 adet komut setini döngü başına işleyebiliyor.

L1 önbellek büyüklüğü 32KiB

L2 önbellek büyülüğü çekirdek başına 512KiB olacak şekilde düzenlenmiş.

Kayar noktaların 2 adedi toplama birimi, kalan 2 adedi ise çarpan birimi.

4 işlemciyi barından bir birime CCX deniyor. ( karmaşık çekirdek yapısı ) Ryzen 7 işlemci ailesi 2 adet CCX barındıyor yani 2 adet 4 işlemci ile beraber ortak L3 bellek kullanıyor. 512 KiB büyüklüğünde L2 belleklerle beraber toplamda 20MB’lık L2 ve L3 ön  belleğe sahip olmuş oluyor.

Bütün bunlara ek, hemen ekleyelim AM3 anakartınız var ise mecburen yeni bir anakart almalısınız bu işlemciler AM3 uyumlu değil. AM4 uyumlu anakartlar. Zaten FX işlemcileri uzun yıllardır sorunsuz ve soket yani anakart değiştirmeden kullanmadık mı ? Umarız Intel’de sürekli şu soket değiştirme işinden vazgeçerde biraz daha kullancı dostu bir yapıya bürünür.

Gelelim AM4 soketlerine ve onunla beraber gelem anakartların çipset modellerine. AMD sonunda DDR4’e geçmeyi başararak AMD kullancılarına ilk sevinci yaşatmış durumda. Aynı zamanda anakartlarında standart olarak 2. Nesil USB 3.1’lere de yer verilmekte. NVMe protokolüne sahip M.2 destekli SATA’da anakartlarında standart olarak görebiliyoruz. Anakartların çıkışında 82 adetten fazla sayıda anakart modeli piyasada bulunmakta. Modeller X370, B350, A320, X300 ve A300 şeklinde. İlerleyen sayfalarda bu modellerin de ne için olduğunu yazacağız.

Ryzen işlemci Ailesi

İlk başta Ryzen serisine AMD’nin üst sınıf işlemcilerden başladığını belirttik. Bu işlemciler yani 1800X, 1700X ve 1700 çarpan kilidi açık olarak geliyor. Yani sadece çarpan kilidini yükselterek çekirdek frekanslarını yükseltebiliyoruz. Ancak çarpan kilitlerini düzenlemeyi sadece B350 ve X370 çipsetlerine sahip anakartlar ile yapabiliyoruz.

AMD Ryzen 7 - İntel Fiyat KarşılaştırmaAMD Ryzen 7 1800X – yurtdışı fiyatı 499 dolar. Ülkemizde ise 2200-2300TL civarı.

 • 6 Ghz temel çekirdek hızı 4.0Ghz boost hızı XFR ile 4.1GHz’e kadar çıkabiliyor.
 • 95 TDP
 • Herhangi bir soğutucu olmadan satılıyor.

AMD Ryzen 7 1700X – yurtdışı fiyatı 399 dolar. Ülkemizde ise 1800 TL civarı.

 • 4 Ghz temel çekirdek hızı 3.8Ghz boost hızı XFR ile 3.9GHz’e kadar çıkabiliyor.
 • 95 TDP
 • Herhangi bir soğutucu olmadan satılıyor.

AMD Ryzen 7 1700 – yurtdışı fiyatı 329 dolar. Ülkemizde ise 1500TL civarı.

 • 0 Ghz temel çekirdek hızı 3.7Ghz boost hızı XFR ile 3.75Ghz’e kadar çıkabiliyor.
 • 65 TDP
 • 95 TDP’lik Wraith soğutucusu ile geliyor. Soğutucu üzerinde rengi ayarlanabilir led mevcut.

Ryzen 5 işlemciler

AMD, Ryzen 5 işlemciler için 2017’nin ikinci çeyreği olarak bir zaman aralığı verdi muhtemelen haziran sonu temmuz ayı başında Ryzen 5 serisi işlemcileri piyasada görebileceğiz. 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip olacak Ryzen 5 serisi işlemciler. Ryzen 3 serisi işlemcilerin bazıları 4 çekirdek 8 izlek bazıları ise sadece 4 çekirdek olarak piyasaya sürülecek.

İşlemci ModeliÇekirdek Sayısı / İzlekL3 Ön BellekTDPÇalışma FrekansıFiyat
AMD R7 1800X8/1616MB95W3.6 - 4.0 GHz$499
AMD R7 1700X8/1616MB95W3.4 - 3.8 GHz$399
AMD R7 17008/1616MB65W3.4 - 3.8 GHz$349
AMD R5 1600X6/1216MB95W3.6 - 4 GHz$259
AMD R5 1500X6/1216MB65W3.5 - 3.7 GHz$229
AMD R5 1400X4/88MB65W3.5 - 3.9 GHz$199
AMD R5 13004/88MB65W3.2 - 3.5 GHz$175
AMD R3 1200X4/48MB65W3.4 - 3.8 GHz$149
AMD R3 11004/48MB65W3.2 - 3.5 GHz$129

8 çekirdeğin 2 parçalı 4 çekirdek birimleri (CCU) 32 KiB L1  bilgi önbelleğine , 64 KiB Komut önbelleğine  ve çekirdek başı 512 KiB’lık L2 önbelleğine sahip.

 • L1 8 x 32 Kb veri
 • L1 8 x 64 Kb komut
 • L2 8 x 512 KiB
 • L3 2 x 8 MB L3

1 adet kümelenmiş CCU birimi 4 adet işlemci barıdınrıyor. L2 ve L3 belleklerini karşılaştıracak olursak Core i7- 6900K ile hemen hemen aynı yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ryzen 7 işlemciler. Çift kanal DDR4 desteğine sahip ve 3200Mhz’e kadar frekansa sahip bellekleri sorunsuzca çalıştırabiliyorlar. AVX2, AES, FMA3, AMD-V SSE 4.1 ve 4.2 komutları gibi birçok komut setine sahipler. Veriyolu frekansı 100Mhz ile çarpılıyor. Yani çarpan kilidi ne ise ona göre ölçeklendirme yapılıyor. Örneğin çarpan kilidi 37 ise 37x 100 = 3700Mhz oluyor. 14nm FinFET teknolojisi ile üretilen işlemciler, 4.9 milyar transistörü içinde barındırıyor.

Ryzen X
Ryzen X tanıtımı

Ryzen’ın tanıtılan önemli teknolojik gelişimleri

AMD, Ryzen serisine, Ryzen işlemcilerin programlar ile çok daha efektif çalışması için bazı yeni özellikler eklemiş. Bunlardan biri SenseMI.

SenseMI teknolojisi, tekenolojilere adaptasyonu, yapay hissetme, önceden komutları belirleyip yükleme ve en iyi, en kısa işlem yolunu CPU için belirleme gibi özellikleri barındırıyor.

AMD ayrıca, birbirine bağlı bir sistem olan AMD Infinity Fabric ( düz olarak Türkçe’ye çevrilişi Sonsuzluk kumaşı gibi bir şey ) tanıttı. Yani daha fazla açıklamak gerekirse, her türlü değişkende kendi içinde en kolay ve en efektif düzeni seçecek yollar bulmak. Sadece CPU için değil GPU ve komple yeni nesil AMD sistemler için. Örneğin yakın gelecekte çıkacak olan VEGA GPU’da Infinity Fabric’e sahip entegre çözümlerden biri olacak. Birbirlerine bir düzen ve altyapı ile bağlanacak bu yapı, en efektif şekilde çalışmanın önünü açacak.

AMD’nin açıklamasına göre, yeni nesil Ryzen işlemcileri yüzlerce sıcaklık ölçen sensörlere sahip. Ayrıca bu sensörler  CPU genelinde, CPU gerilimini yani voltajı ve enerji tüketimini de yakından gözlemliyor. Bahsettiğimiz Infinity Fabric bağlantıları, merkezi kontrol birimine bağlı ve buradan yönetiliyor. Aynı sistem anlık olarak işlemcide daha fazla performans için yer olup olmadığı konusunda ölçüm yapıp, duruma göre düzenleme gerçekleştiriyor. Çip’in bölümleri birbirinden bağımsız bir şekilde ayarlanabiliyor. Saat frekansları saniyelik ölçümlerle aralarında  25Mhz fark ile ayarlanabiliyor. SenseMI’ın tam olarak anlayabilmek için, cpu içinde gerçekleşen her işlemin heterojen ve optimize edilmiş olarak  çalıştığını bilmek yeterli olabilir.

Ryzen 7Kısacası Ryzen CPU’lar zamanla kendi içinde kullanıcısının rutinlerini öğrenerek optimize oluyor ve bu sayede kullanıldıkça performans artışı yaşanıyor. En azından AMD’nin iddiası bu şekilde.

SenseMI, teknolojisinin takibinde olan bir diğer konu, CPU’nun ısıl durumu. Bu duruma göre de kendi adaptasyonunu sağlayarak kullanıcıya en iyi performansı sunmaya çalışıyor. Yani Ryzen işlemcilere sahipseniz ve bu işlemciler için efektif bir soğutma sistemine sahipseniz, SenseMI bu anlayarak kullanıcıya saat hızı frekansının arttırılmasında daha rahat davranabilmesinin önünü, kendisi otomatik olarak açıyor. Burada XFR özelliği devreye giriyor. XFR kısaca, turbo boost’un boost’u diyebiliriz. J

CPU kullanırken her şey iyi durumda ve sorunsuz gidiyorsa, SenseMI, XFR ile size daha fazla performans sunmak için işlemci 100Mhz daha hızlı çalışıyor.

Ryzen 7 1800X

 

Yonga Setleri

AMD, Ryzen için AM4 yonga setini tanıtarak bu yonga seti içinde modelleri açıkladı. X370 en tepe yonga seti, B350 orta sınıf + üst sınıf, A320 giriş sınıfı ve mini ITX X 300 olarak belirlemiş bulunmakta. Bu modellerden sadece X370 SLI destekliyor. Bu demek oluyor ki B350 SLI desteklemiyor ama ilginç ve kendileri için iyi bir hamle ile Crossfire destekliyor. Şayet fark etmediyseniz ek olarak ekleyelim, 20 adet PcIe 3.0 iş yolunun olduğunu görüyoruz. Aslında Ryzen işlemcileri 24 adete sahip fakat 4 tanesi arabirim ve yonga seti tarafından kullanılıyor. Yonga setine göre 2. Nesil PCIe iş yolu kullanılabiliyor. X370 8 adet, B350 6 adet ve ötesini kullanabiliyor.

Yani kullanım ihtiyacınıza göre X370, B350 arasında seçim yapabilirsiniz. SLI, Crossfire, ihtiyacınızdan fazla USB vs kullanmayacaksanız, overclock konusunda ekstrem işlem yapmayacaksanız en doğru seçim B350 olur. Fakat hepsinden olsun, hepsini yaparım derseniz X370 almalısınız.

Bütün yonga seti modelleri USB girişlerini kullanıcılara sunuyor. Ryzen işlemciler 4 adet doğal USB 3 girişi seçeneği veriyor. RAID 0/1/10 seçenekleri mevcut ve X370, B350 ve X300 yonga setlerinde overclock’a izin veriliyor. Anakart üreticileri kendi insiyatiflerini kullanarak USB 3.0 girişlerini arttırabiliyorlar.

Tekrar yonga setleri konusuna basit bir şekilde değinirsek 5 adet farklı yonga seti modeli mevcut. X370, B350, A320 ve daha küçük iş kümeleri için X300 ve A300 modelleri.

 

Ryzen ChipsetsYonga Setleri için DDR4 DESTEĞİ

AMD, doğal olarak DDR4 desteği sunmaya başladı. Ancak bu desteği 2 kanal olarak sunuyor. Intel tepe işlemcilerinde 4 kanal DDR4 desteği sunarken, AMD’nin neden 2 kanal bellek desteği sunduğunu bilmiyoruz. Anakartlar 4 adet bellek girişine sahip. Bu slotlarda AMD, standart JEDEC SPD zamanlamlarını ve 2133/2400 / 2666Mhz hızlarını destekliyor. Hemen üzülmeyin, anakartların sorunsuz bir şekilde 3200Mhz’e kadar genel olarak bellek hızlarına çıkabildiğini söyleyelim. Bellek veri yolu genişliği için 3000Mhz’lik düşük zamanlı bir bellek hayli hayli yeterli olacaktır.

Ayrıca 3. Nesil PCI-Express’de NvME protokülü ile birlikte AMD tarafıdan desteklenmiş oluyor. USB 3.1 2. Nesil (10Gbps) ve M.2 ile SATA Express desteğini de ekleyelim.

Süpriz bir şekilde Ryzen işlemciler IO yollarına ve USB 3.1 kontrolcüsüne sahip aynı zamanda 4 adet PCI yolu ile NvMe’nin ihtiyaç duyduğu şeyi sağlıyor.

 

AMD X370 Yonga Seti ( Üst Sınıf )

Hemen hemen bütün üst sınıf yonga setleri X370 olarak adlandırılıyor ve X takısı ( Extreme )’i temsil ediyor. X370, çoklu GPU desteği sunuyor. Bu destek SLI ve Crossfire olarak adlandırılıyor. 2 adet 3. Nesil x16 PCI Express yolu mevcut. Ryzen işlemciler 24 adet PCIe I/O’ya sahip. Bunlardan 4 tanesi iletişimi sağlıyor. 8 adet PCIe de 2.0 yoluna atanmış durumda. Yani SLI veya Crossfire yaparken 3. Nesil veriyolunda x8 modunda kullanabileceksiniz. Yonga seti ayrıca hız aşırttırma yani overclock’u destekliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse Intel’in Z170, Z270 ve X99 yonga setlerini örnek verebiliriz.

 

AMD B350 Yonga Seti ( Orta Sınıf + Üst sınıf ( üreticilere göre değişiyor)  – Genel kullanıcı )

Şayet Yonga setinden B takısı var ise genel kullanıcı ve iş için düşünebilirsiniz. B – Buisness olarak adlandırılıyor. Genel olarak donatılmış tam performası veren yonga seti türü. Buna rağmen bu yonga setinde daha az özelleştirme yapabiliyorsunuz. Daha az PCI- Express yolu var. GPU için 3. Nesil 8x PCI- Express bandı sunuyor. 6 adet 2. Nesil PCIe yolu ile bu yonga seti kanallamış durumda. Ayrıca çift kanal DDR4 desteği X370’de olduğu gibi bu yonga setinde de mevcut.

 • Çift Kanak DDR4 Bellek
 • NVMe
 • M.2 SATA aygıtları
 • 1 ve 2. Nesil USB 3.1
 • PCIe 3.0 desteği

Soğutma Birimleri

AMD, 1800X ve 1700X için herhangi bir soğutucu çözümü sağlamıyor. 1700 için ise 95TDP’lik Wrait soğutucu çözümü sağlıyor. Wratih soğutucusu ek olarak RGB led ışıklandırmasına sahip. Genel olarak AM4 işlemcileri için su soğutma ya da Noctua’nın NH-D15 veya daha ince bir çözümü olan NH-U12S  soğutucusu önerilmekte.

AMD Ryzen Master Hizmet Programı

Özelleştirme ve overclock 2 şekilde yapılabiliyor. Standart olarak yapılan BIOS arayüzü ile tercih edilen yöntem. İşi bilenlerin, tecrübe sahiplerinin BIOS ile yaptığını söylemek yanlış olmaz. AMD Ryzen Master Hizmet Programı ile de BIOS’a gerek kalmadan overclock yapmayı mümkün kılıyor.

AMD, Radeon Crimson sürücü arayüzüne benzer bir arayüz ile programı tasarladığını hemen fark etmişsinizdir. Program aracılığı ile saat hızlarını, bellek ve çekirdek durumlarını bu program arayüzü ile de windows çalışırken ayarlamak mümkün. 3.7GHz ve üstünde bir ayarlama yaptığınızda koruma engeli kapanıyor, XFR özelliği de aynı şekilde kendini kapatıyor ve en yüksek performans için stabil bir ortam sağlıyor.

Yine de BIOS ile bu işlemleri yapmak daha tutarlı ve daha efektif.

Anakart : ASUS X370

İşlemci : Ryzen 7 1800X – Ryzen 7 1700X

Ekran kartı : GeForce GTX 1080 ( Pascal)

Sistem Belleği: 2×8 DDR4 2133 ~3000Mhz (corshair)

PSU: 1200 watt Platinum Corsair AX1200i

Monitör : Dell3007WFP – QHD 2560X1600 çözünürlük

ASUS PQ321 4K UHD @ 3840X2160

İşletim sistemi : Windows 10 64-bit ( güncel sürüm)

DirectX 9/10/11/12 güncel sürüm

NVIDIA GeForce sürücüsü ( Güncel sürüm)


CPU-Z Benchmark

CPU-Z benchmark testi, en kolay, pratik testlerden biri. Özellikle tek çekirdek ve çoklu çekirdek verisi için kolay olmasının yanısıra genel olarak fikir veren testlerden.

Göründüğü üzere Ryzen 1800X 2162 skoru ile tek çekirdek performansı olarak rakibi 6900K, 6950X gibi işlemcilerden çok daha iyi skor elde ediyor. Intel’in en hızlı işlemcisi ünvanına sahip i7 7700K’dan ise biraz daha düşük bir skor alıyor. İ7 -7700K’nın 4.2 Ghz temel – 4.5Ghz turbo boost hızına sahip olduğunu belirtelim.

 

Çoklu çekirdek testinde ise Ryzen 7 1800XRyzen 7 1700X piyasada bulunan üst sınıf bütün işlemcileri geride bırakıyor. CPU-Z programında çoklu çekirdek testinde birincilik koltuğuna olduka iyi bir farklı ile oturuyor. 2. Sırada ise intel yaklaşık 8 bin TL’lik i7-6950X işlemcisi bulunuyor. Yaklaşık 3.5 katlık bir fiyat farkı ile Ryzen 7 1800X’in şimdilik sadece bu test için iyi bir başarı gösterdiğini, görmüş oluyoruz.

Tek çekirdek performansı için 4.2GHz hızına ayarlanan işlemcilerin testi de aşağıda olduğu gibi.

Bir önceki nesilde bulunan AMD FX 8370’den yaklaşık 1000 puandan fazla skor elde ediyor. Neredeyse 2 katı pozitif tek çekirdek performansı sunuyor. Tabi ki fiyat olarak da 8350’nin 900 ile 1000TL civarı olduğunu düşünürsek, ekonominin bir cilvesi olarak 2 kat paraya 2 kat performans gibi bir sonuç çıkıyor ülkemizde.

 


CPU-Z Tek Çekirdek Performansları

Core i7 7700K 2235 Puan
Ryzen 7 1800X 2162 Puan
Core i7 6700K 2118 Puan
Ryzen 7 1700X 2063 Puan
Core i7 6850K 1835 Puan
Core i7 6900K 1784 Puan
Core i7 6800K 1729 Puan
Core i7 6950X 1659 Puan
Core i7 5960X 1553 Puan
Core i3 4330 1534 Puan
Core i7 2600K 1387 Puan
AMD FX 8370 1232 Puan

CPU-Z Çoklu Çekirdek Performansları

Ryzen 7 1800X 19209 Puan
Ryzen 7 1700X 18089 Puan
Core i7 6950X 16119 Puan
Core i7 6900K 12980 Puan
Core i7 5960X 12979 Puan
Core i7 6850K 10872 Puan
Core i7 6800K 10300 Puan
Core i7 7700K 9537 Puan
Core i7 6700K 8361 Puan
AMD FX 8370 7632 Puan
Core i7 2600K 5104 Puan
Core i3 4330 3520 Puan

Cinebench’in yeni sürümü olan Cinebench R15 sürümü, tek çekirdek performansı ölçmede daha verimli. Ayrıca yeni sürüm 64 izlek yerine 256 izleğe kadar destek veriyor. CPU için test sahnesi 280.000 civarı polygona sahip. Ayrıca GPU test sahnesi de OpenGL üzerine inşa edilmiş. Yaklaşık olarak da 1 milyon polygon içeriyor. Yüksek kaplama ve birçok efekt de bu işlemlerin içinde işleniyor.

 


Cinebench R15 Tek Çekirdek Performansları

Core i7 7700K 191 Puan
Core i7 6700K 177 Puan
Core i7 4790K 173 Puan
Core i7 4770K 163 Puan
Ryzen 7 1800X 156 Puan
Core i7 6900K 154 Puan
Core i7 6950X 148 Puan
Ryzen 7 1700X 143 Puan
Core i7 5960X 136 Puan
Core i7 2600K 124 Puan
Core i7 6800K 110 Puan
AMD FX 8370 104 Puan

Cinebench R15 Çoklu Çekirdek Performansları

Core i7 6950X 1827 Puan
Ryzen 7 1800X 1618 Puan
Core i7 6900K 1549 Puan
Ryzen 7 1700X 1527 Puan
Core i7 5960X 1308 Puan
Core i7 7700K 960 Puan
Core i7 6700K 879 Puan
Core i7 4790K 836 Puan
Core i7 4770K 822 Puan
AMD FX 8370 641 Puan
Core i7 2600K 599 Puan

Corona programı ise kullanışı basit, aç, kaydet ve çalıştır şeklinde işleyen bir test.  Websitesine girip direkt indirip otomatik olarak sonucu alıyorsunuz ve cpu’lar ile karşılaştırma yapabiliyorsunuz.

 


Corona Testi

Core i7 6950X 1.46 dakika
Ryzen 7 1800X 2.21 dakika
Ryzen 7 1700X 2.25 dakika
Core i7 6900K 2.3 dakika
Core i7 5960X 2.33 dakika
Core i7 6850K 2.59 dakika
Core i7 7700K 3.36 dakika
Core i7 6700K 3.52 dakika
Core i7 4790K 4.12 dakika
AMD FX 8370 5.47 dakika
Core i7 2600K 5.54 dakika
Core i5 7600K 5.55 dakika
AMD A10 7870K 13.07 dakika

Video dönüşümü yapılırken CPU’ya oldukça yük biner. Bu işlemde x264 formatı en ağır işlemlerden biridir. Yapılan testte 150MB’lık h.264 DTS 1080P formatı Matroska x.264 5.1 kanal AC3 formatına dönüşümü gerçekleştirildi. Bu dönüşüme uygun olan ücretsiz ve popüler programlardan birisi olan Handbrake kullanıldı. Ne kadar çok çekirdek ve izlek olursa, dönüşümün süresi de o kadar kısa oluyor. Bu yüzden Handbrake yazılımı CPU kullanırken aynı zamanda sistem belleğini de efektif olarak kullanıyor.

Dönüşüm gerçekleşirken hesaplama durumu AVX ve OpenCL için bize fikir veriyor. Tablo da görünen sayılar, saniye başı alınan görüntü çıktılarını  ve dönüşümdeki durumu sayısal olarak ifade ediyor. Sayı ne kadar yüksek ise performansta o kadar hızlı demek oluyor. Bu yüzden bu programlar, ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı, ne kadar çekirdek ve izlek o kadar iyi performans olarak çalışıyor.

Ryzen 7 çok çekirdek ve işlemci frekansıdan kazanç sağlarken, Intel tarafı 4 kanal bellek desteğinden yararlanıyor.

 


Handbrake FPS

Ryzen 7 1800X 47.31 FPS
Ryzen 7 1700X 46.27 FPS
Core i7 6950X 44.75 FPS
Core i7 5960X 39.97 FPS
Core i7 6900K 38.66 FPS
Core i7 7700K 36.31 FPS
Core i7 6700K 33.95 FPS
Core i7 4790K 29.41 FPS
Core i7 4770K 26.19 FPS
AMD FX 8370 25.04 FPS
Core i7 2600K 21.41 FPS
AMD FX 6300 19.67 FPS

Oyun ayarları;

 • DirectX 12
 • Ultra Quality settings
 • MSAA
 • 16x AF
 • Internal benchmark

Hitman (2016) - 1920x1080 Çözünürlükte - DX12

Core i7 6700K 112 FPS
Core i7 7700K 111 FPS
Core i7 6850K 111 FPS
Core i7 5960X 110 FPS
Core i7 6950X 110 FPS
Core i7 6800K 110 FPS
Core i7 6900K 109 FPS
Ryzen 7 1800X 109 FPS
Ryzen 7 1700X 105 FPS
Core i5 7600K 99 FPS
Core i7 4790K 99 FPS
AMD FX 8370 87 FPS
AMD Athlon X4 845 45 FPS
AMD A10 7870K 45 FPS

Hitman (2016) - 2560x1440 Çözünürlükte - DX12

Core i7 7700K 86 FPS
Ryzen 7 1800X 85 FPS
Ryzen 7 1700X 85 FPS
Core i7 6900K 84 FPS
Core i7 6950X 83 FPS
Core i7 6850K 83 FPS
Core i7 6700K 83 FPS
Core i7 6800K 83 FPS
Core i7 4790K 83 FPS
Core i7 5960X 83 FPS
Core i5 7600K 82 FPS
AMD FX 8370 76 FPS
AMD A10 7870K 44 FPS
AMD Athlon X4 845 44 FPS

Oyun ayarları;

 • DX12
 • Very high Quality mode
 • FXAA/HBAO+ enabled
 • 16x AF enabled
 • Pure Hair Normal (on)
 • Tessellation On

Rise Of The Tomb Raider - 1920x1080 Çözünürlükte - DX12

Core i7 6850K 140 FPS
Core i7 6800K 139 FPS
Core i7 6700K 138 FPS
Core i7 6900K 137 FPS
Core i7 6950X 136 FPS
Core i7 5960X 135 FPS
Core i7 7700K 132 FPS
Core i5 7600K 131 FPS
Core i7 4790K 129 FPS
Ryzen 7 1800X 114 FPS
Ryzen 7 1700X 107 FPS
AMD FX 8370 103 FPS
AMD A10 7870K 91 FPS
AMD Athlon X4 845 90 FPS

Rise Of The Tomb Raider - 2560x1440 Çözünürlükte - DX12

Core i5 7600K 92 FPS
Ryzen 7 1800X 92 FPS
Ryzen 7 1700X 92 FPS
Core i7 7700K 91 FPS
Core i7 6950X 91 FPS
Core i7 6900K 91 FPS
Core i7 6850K 91 FPS
Core i7 6800K 91 FPS
Core i7 6700K 91 FPS
Core i7 5960X 91 FPS
Core i7 4790K 90 FPS
AMD FX 8370 86 FPS
AMD A10 7870K 83 FPS
AMD Athlon X4 845 82 FPS

Oyun ayarları;

 • Very High Settings, Max Detail
 • DirectX11

Far Cry Primal - 1920x1080 Çözünürlükte

Core i7 7700K 108 FPS
Core i5 7600K 108 FPS
Core i7 6850K 107 FPS
Core i7 6800K 105 FPS
Core i7 6950X 100 FPS
Core i7 6900K 100 FPS
Core i7 4790K 96 FPS
Core i7 5960X 98 FPS
Ryzen 7 1800X 93 FPS
Core i7 6700K 92 FPS
Ryzen 7 1700X 87 FPS
AMD FX 8370 75 FPS
AMD A10 7870K 53 FPS
AMD Athlon X4 845 52 FPS

Far Cry Primal - 2560x1440 Çözünürlükte - DX12

Core i5 7600K 82 FPS
Core i7 7700K 81 FPS
Core i7 6900K 81 FPS
Ryzen 7 1800X 81 FPS
Core i7 6800K 81 FPS
Core i7 6850K 81 FPS
Core i7 6950X 80 FPS
Ryzen 7 1700X 79 FPS
Core i7 5960X 79 FPS
Core i7 4790K 79 FPS
Core i7 6700K 76 FPS
AMD FX 8370 73 FPS
AMD A10 7870K 53 FPS
AMD Athlon X4 845 51 FPS

Deus Ex Mankind - 1920x1080 Çözünürlükte

Core i7 5960X 101 FPS
Ryzen 7 1800X 91 FPS
Ryzen 7 1700X 86 FPS

Watch Dogs 2 - 1920X1080 Çözünürlükte

Core i7 5960X 81 FPS
Ryzen 7 1800X 80 FPS
Ryzen 7 1700X 78 FPS

Dishonored 2 - 1920X1080 Çözünürlükte

Ryzen 7 1800X 106 FPS
Ryzen 7 1700X 105 FPS
Core i7 5960X 96 FPS

Battlefield 1 - 1920X1080 Çözünürlükte

Ryzen 7 1800X 131 FPS
Core i7 5960X 131 FPS
Ryzen 7 1700X 129 FPS

Deus Ex Mankind - 2560x1440 Çözünürlükte

Ryzen 7 1700X 70 FPS
Ryzen 7 1800X 69 FPS
Core i7 5960X 68 FPS

Watch Dogs 2 - 2560x1440 Çözünürlükte

Core i7 5960X 58 FPS
Ryzen 7 1800X 58 FPS
Ryzen 7 1700X 57 FPS

Dishonored 2 - 2560x1440 Çözünürlükte

Ryzen 7 1800X 72 FPS
Ryzen 7 1700X 72 FPS
Core i7 5960X 71 FPS

Battlefield 1 - 2560x1440 Çözünürlükte

Core i7 5960X 101 FPS
Ryzen 7 1800X 100 FPS
Ryzen 7 1700X 98 FPS

3D Mark FireStrike Performance / GTX 1080

Core i7 6950X 18208Puan
Core i7 7700K 17854Puan
Core i7 6850K 17627Puan
Core i7 6900K 17487Puan
Core i7 5960X 17341Puan
Core i7 6700K 17101Puan
Ryzen 7 1800X 16860Puan
Ryzen 7 1700X 16418Puan
Core i7 6800K 16518Puan
Core i5 7600K 16049Puan
AMD FX 8370 11558Puan
AMD A10 7870K 8765Puan
AMD Athlon X4 845 8684Puan

3DMark Time Spy DirectX 12 - İşlemci Puanı

Core i7 6950X 9506Puan
Ryzen 7 1800X 7770Puan
Ryzen 7 1700X 7690Puan
Core i7 5960X 7562Puan
Core i7 7700K 5301Puan
Core i7 7600K 4020Puan

Ryzen 7 1800X ve 1700X İşlemcilerin Güç Tüketimi Watt(w) cinsinden
 • Ryzen 7 1800X
 • Ryzen 7 1700X

AMD Zen işlemci mimarisi ile tasarladığı ilk nesil işlemci ailesinden olan Ryzen serisi üst sınıf işlemcileri ile Intel’in üst sınıf işlemcileri ile rekabete girdiğini açıkca göstermiş oldu.

Özellikle çoklu işlemler için alınan, render işlemleri için özellikle tercih edilen veya oyun yayınları için oldukça iyi performans gösteren intel’in 6950X işlemcisi 8.000TL civarına ülkemizde satılıyorken, AMD Ryzen 1800X‘i 2200TL civarında bulabiliyorsunuz.

Arada yaklaşık 3.6 kat fiyat farkı var ve bu fark hiç de azımsanmayacak kadar büyük fark olmasının yanı sıra AMD Ryzen 7 1800X ve 1700X işlemcilerinin çoklu çekirdek performanslarının çok az bir farka 6950X‘in gerisinde olduğunu düşünürsek, Intel’in üst sınıf işlemcilerinin fiyatlarında inanılmaz bir indirim yapması kaçınılmaz. Şayet yapmaz ise fiyat / performans oranında Ryzen 7 1800X, 1700X her zaman tercih edilecek ilk işlemci olacaktır. Elbette bu tercih, çoklu uygulamalarda geçerli.

Tek çekirdek performansı için ise oyunlar için oldukça önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, şu anda Ryzen 7 1800X ve 1700X işlemcilerini sadece oyun oynayacaksanız almanız için herhangi bir sebep yok. Ancak bu durum, Ryzen 5 ve Ryzen 3 serileri için oldukça umut verici performanslarının önüne geçmiyor. Elbette tek çekirdek performans bir önceki FX nesiline göre %40 ile %55 arasında artmış olmasını göz ardı etmemek gerekiyor.

Yani Ryzen 7 1800X veya Ryzen 7 1700X işlemcilerinden birini alacaksanız ve sadece oyun için istiyorsanız önümüzdeki 1-2 yıl için çok iyi bir yatırım olmaz. gelecek yıl Ryzen 7 işlemcilerin revizyon ile elden geçirilmiş halinin geleceğini düşünürsek ve bu süre zarfında windows tarafından smt iyileştirilmesi için yamalar çıkartılacağını düşünürsek, beklemek iyi bir seçenek olabilir.

Windows‘un SMT için çıkartacağı yamalardan bahsettik. Bu durum çoklu çekirdek performansı için gerekli bir yama ve aynı sorunu İntel, HT özelliğinde de yaşadı. Yani sadece AMD‘ye özel bir sorun değil.

Ryzen 7  1800X, 1700X işlemcilerini, çoklu işlem, oyun oynarken aynı zamanda yayın ile ilgilenen oyunculara, video işleme ile ilgilenen kullanıcılara ve 3D render ile ilgilenen kullanıcılara tavsiye ediyoruz.

 

 

editör seçimi