AMD Ryzen

AMD, Zen mimarisi ile yaptığı atılım ilk işlemci ailesi olan Ryzen ile beraber ciddi bir çıkış yakalayacağını hem editörler hem de oyuncular düşünüyor. Ancak bazılarımız da FX serisinde yani Bulldozer serisinde olduğu gibi şüpheli yaklaşıyoruz.

Ancak, şu var ki Ryzen serisi işlemci ailesi tanıtılırken, canlı yayında testler yapıldı, sonuçları paylaşıldı, her ne kadar NDA olmasına rağmen editör kitlerinin normal bir şekilde önce ulaşmasından dolayı, testler sızdırıldı.

Bu testlere ve canlı yayında AMD‘nin yaptığı testlere baktığımızda, uyumlu sonuçlar olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda yabancı ve yerli editörlerden olumsuz bir görüş gelmediği için AMD‘nin bu sefer başardığını söylemek yanlış olmaz. En azından bugüne kadar tek çekirdek performansı sebebiyle, FX serisi işlemcileri ile oyunlarda alması gereken performansı gösterememesini Ryzen serisi ile telafi edecek gibi duruyor. Şu anda Ryzen serisinin fiyatları ülkemizde her ne kadar pahalı olsa da intel’in üst sınıf işlemcilerinden yarı yarıya daha ucuz (6900K, 6800K, 6950X vs gibi ) ve bu işlemcilere eş değer tek çekirdek performansı gösteriyor. Ayrıca çoklu çekirdek işlemlerinde AMD, Ryzen ile bayrağı devralmış gözüküyor.

İlk önce, AMD‘nin resmi olarak basın için yaptığı testleri sizinle paylaşalım.

Sağ tarafta AMD sistemi, sol tarafta Intel sistemi mevcut. 6900K ile 1800X‘in Battlefield 1‘de birbirlerine eş değer sonuçlar verdiğini görebiliyoruz.

Yine solda Intel, sağ tarafta AMD sistem mevcut. Teste konu olan Sniper Elite 4 oyunu. Aynı şekilde performanslarının eş değer olduğunu görebiliyoruz. Burada asıl vurgulanan CPU ve GPU‘nın birbiri ile iletişimi vurgulanıyor.

Yukarıdaki görüntüde ise Handbrake programının işlemci gücünü ölçmede kullanıldığını görüyoruz. Handbrake programı, video edit, format dönüştürme programı. Çoklu çekirdek ve tek çekirdek performansının önemli olduğu bir program. AMD sistem yine sağ tarafta yer alıyor. Sol tarafta ise Intel sistem yer alıyor.

AMD sistemin yani Ryzen 1700‘ün, Handbrake işleminde 61.8 saniye sürede işlemi bitirdiğini, Intel’in i7 7700 işlemcisi yani 4.2 Ghz temel frekansa, 4.5Ghz turbo boost frekansına sahip olan en hızlı işlemcisinin 71.8 saniyede işlemi tamamladığı görülüyor.

Dedikodu olarak dolaşan testlerden bazıları ise aşağıdaki gibi;

 

Ryzen Cinebench tek çekirdek performansı

Yukarıdaki grafikte Cinebench programında yapılan tek çekirdek işlemci testinin sonuçlarını görüyoruz. Bu sonuçların resmi olmadığını, sızdırıldığını belirtelim. Hangi frekanslarda çalıştığını ve test edildiğini bilmediğimizi, sonuçların bu şekilde olduğunu belirtmek gerekli.
Ryzen Cinebench çoklu işlem

Yukarıdaki Cinebench test sonucu ise çoklu işlem test sonucunu gösteriyor.

İkinci Cinebench sonucundan Ryzen 7 serisinin fiyat ve performans olarak intel‘den çok daha iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

AMD Ryzen CPU benchmark

Yukarıdaki testte ise CPU mark, tek çekirdek işlemin test sonucunda aldığı skoru görebiliriz.

Bir önceki nesil FX işlemci ile kıyaslama adına AMD FX 8350‘nin 1496 puan, Ryzen 1800X‘in 2129 puan aldığını belirtelim. Intel’in en hızlı işlemcisi olan i7 7700K 4.2Ghz hızında 2343 puanla testin birincisi.

 

Ryzen GTA V benchmark

Sızdırılan test sonuçlarından biri daha. GTA V‘i en yüksek detaylarda Full HD çözünürlükte test edildiği söylenmiş. Ryzen 7 1700 stok çekirdek frekansında maksimum 132 FPS, en düşük 28 FPS ve ortalama 85 FPS aldığı iddia edilmiş.

Testlerde i7 7700‘nin stok hız yani 4.2GHz ile sonucu ve 5GHz’e hız aşırttırılmış sonucu mevcut.

Görünen o ki AMD, Ryzen ile umduğundan fazlasını bulmuş. Aynı zamanda rekabet sebebiyle biz oyuncular, tasarımcılar da bu rekabetten yararlanarak daha ucuza üst sınıf işlemcilere erişebilirlik konusunda sıkıntı yaşamayacağız.