Blogger Dresdenboy tarafından onaylanan Zen CPU’ların mühendislik örneklerinin revizyonları A0 olarak belirlenmiş.Bu özellikleri ortaya çıkaran kullanıcı 4 adet işlemcinin özelliklerini açıklamış.Sızdıran kişiye göre 4,8,24 ve 32 çekirdekli işlemcilerin piyasaya çıkacağı belirtimiş.4 ve 8 çekirdekli işlemcilerin masaüstü çözümler için olduğunu ve AM4 platformuna çıkacağını tahmin etmek zor değil.24 ve 32 çekirdekli işlemcilerin ise server çözümlerini kullanılacağını tahmin edebiliyoruz.

Yani şu anda sahip olduğumuz bilgilerle 4 çeşit işlemci hakkında bilgiye sahibiz;

  • AM4, 4 çekirdekli işlemci 65W TDP‘ye sahip
  • AM4, 8 çekirdekli işlemci 95W TDP‘ye sahip
  • SP3, 24 çekirdekli işlemci 150W TDP‘ye sahip
  • SP3, 32 çekirdekli işlemci 180W TDP‘ye sahip

İlk iki AM4 çipsetli işlemciler 8 ve 16 izleğe sahip olacaklar yani, 4 AMD ZEN Mühendislik örneği sızıntıçekirdek 8 izlek ve 8 çekirdek 16 izlek olarak piyasaya sürülecekler.Bu da Intel’in sahip olduğu HTT özelliği ile benzer özelliğe sahip olarak geleceğini gösteriyor.İlerleyen zamanlarda AMD, Intel gibi izleğe sahip olmayan işlemciler çıkartırmı bilmiyoruz ancak belirli fiyat aralıklarını doldurmak için çıkartacağını tahmin etmek de yanlış olmaz.

4 çekirdek 8 izleğe sahip olacak olan AM4 çipsetli Zen işlemci, 2MB L2 önbelleğe ve 8MB L3 önbelleğe sahip olarak piyasaya sürülecek.8 çekirdek 16 izleğe sahip olan AM4 çipsetli Zen işlemci ise 4MB L2 önbelleğe ve 16MB L3 önbelleğe sahip olacak.Mühendislik örneği olan 4 ve 8 çekirdekli işlemciler 2.8Ghz temel hıza ve 3.2Ghz efektif hıza sahipmiş.

SP3 platformu için çıkacak olan 24 ve 32 çekirdekli işlemciler için, 24 çekirdeğe sahip olan işlemci 2.75Ghz temel çekirdek hızına, 32 çekirdekli işlemci ise 2.9Ghz temel çekirdek hızına sahipmiş.İki işlemci de 64MB’lık L3 önbelleğe sahip olacak, 24 çekirdekli işlemci 12MB L2 önbelleğe sahip, 32 çekirdekli işlemci ise 16MB L2 önbelleğe sahip.

Her ne kadar Dresdenboy tarafından onaylanmış olsa da ve bu tip sızıntılar ile ilgili kendisinde bir yalanlama kaydı olmasa da yine de temkinli olmakta fayda var.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMafia III – Lincoln Clay: The Soldier fragmanı yayınlandı!
Sonraki İçerikNo Man’s Sky – Savaş fragmanı yayınlandı!
Atari 2600 ile teknoloji aşkı peydah olmuş ve bundan sonraki süreçte teknoloji hayatında önemli bir yer edinmiştir.Kendi yaşındakiler oyun oynamak ile yetinirken sahip olduğu bütün elektronik araçların içini açıp nasıl çalıştığına kafa yormuştur.Türkiye'ye iz bırakan paylaşım forumlarında yöneticilik yaptıktan sonra hepsini bırakarak yabancı forumlar da ve oyun serverlarında yöneticilik yapmıştır. Birden fazla eğitim dalında öğrenim görmüş asıl merakı olan bilim ve sanata yönelmiştir.Şimdi donanımtavsiye ve dizitavsiye sitelerinde yöneticilik yapmaktadır.