Amd zen summit ridge

2016’nın üçüncü çeyreği için yapılan gelir kazancı toplantısında AMD CEO’su Lisa Su AMD Zen mimarili işlemcilerin 2017’nin ilk çeyreğinde planlandığı gibi piyasalarda olacağını tekrar teyit etti. 8 çekirdekli Summit Ridge işlemcilerinden genel olarak bahsetti.

Lisa Su ayrıca Summit Ridge işlemcilerinin intel‘in Core i5 ve Core i7 ile rahatça rekabet edeceğini de belirtti. ( açıkcası Zen işlemcilerinin baş tasarımcısının meşhur Athlon serisi tasarımcısı Jim Keller olduğunu öğrendiğimizden beri Zen işlemcilerinin performansı için umutluyuz – Kayrah )

Lisa Su ayrıca 2016’nın 4. çeyreğinde bazı test ve geri bildirimler için inceleme editörlerine mühendislik örneği gönderebileceklerini, hacimli üretimin ise 2017’nin ilk çeyreğinde olacağını tekrar belirtti.

8 çekirdekli  Summit Ridge işlemcisi AMD’nin Zen mimarisinde ki masaüstü müşterileri için piyasaya süreceği ilk işlemci olacak. ‘ Summit Ridge ‘ ailesine ait işlemciler AM4 soket kullanacak, GPU-entegreli ” Bristol Ridge ” APU mimarisine sahip işlemciler de yerini alacak. Ayrıca DDR4 bellek desteği sunacak ve 95W TDP’ye sahip olacak.

AMD Zen

Zen işlemcilerin bir çekirdeğinde olan 4 tamsayı (integer) işlem birimi, 2 adet adresleme birimi ve 4 kayar nokta birimi henüz teyit edilmedi. bu özellikler ile beraber her saat başı döngüye decoder 4 adet bilgi girdisi işleyebiliyor. L1 önbelleği 32kib, L2 önbelleği her çekirdek başına 512 kib olarak belirlenmiş.2 adet CCU birimi = 2x8MB (L3) + 8x512Kib (L2) = 20MB.

Ayrıca yayınlanan video ile Summit Ridge’in mühendislik örneğini ve özellikleri hakkında genel bilgiler edinmiş olduk.

Yakın zamanda gerçekleşmiş olan sunuma göre AMD, Summit Ridge, intelin Broadwell-E 8 çekirdek 16 izlek’den (i7-6900K) daha hızlı olacağı belirtilmiş.

AMD Zen çipsetleriAMD X370 Cipset ( üst sınıf çözüm )

AMD üst sınıf çözümler için X370 isimlendirmesini uygun görmüş. X burada Extreme anlamında etiket olarak kullanılmış. Bu çipset çoklu GPU renderleme ( crossfire – SLI) desteğine sahip.

AMD B350 Çipset ( iş çözümü )

Eğer çipset başında B var ise bunu genel ve iş çözümü olarak düşünebiliriz. Genel olarak bu çipset işlemci ve sistemden tam performans alınması için üretilmiş.

AMD A320 Cipset ( ekonomik çözüm )

A320 ve A300 serisi çözümler, küçük çaplı işletmeler, ekonomik çözümler için üretilmiş.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAdil Kullanım kotası (AKK) kalkıyor mu ?
Sonraki İçerikDeus Ex: Mankind Divided Ekran kartı testi! ( DX11 – DX12 )
Atari 2600 ile teknoloji aşkı peydah olmuş ve bundan sonraki süreçte teknoloji hayatında önemli bir yer edinmiştir.Kendi yaşındakiler oyun oynamak ile yetinirken sahip olduğu bütün elektronik araçların içini açıp nasıl çalıştığına kafa yormuştur.Türkiye'ye iz bırakan paylaşım forumlarında yöneticilik yaptıktan sonra hepsini bırakarak yabancı forumlar da ve oyun serverlarında yöneticilik yapmıştır. Birden fazla eğitim dalında öğrenim görmüş asıl merakı olan bilim ve sanata yönelmiştir.Şimdi donanımtavsiye ve dizitavsiye sitelerinde yöneticilik yapmaktadır.