Geçtiğimiz günlerde piyasa giriş yapan Broadwell-E ailesi işlemcilerin velihatı olarak gösterilen Intel Skylake-X ve Kabylake-X serisi hakkında intelin yol haritası açıklandı.

En azından Tayvan kaynaklı Bench Life sitesinin haberi bu şekilde ve genellikle intel işlemler ile ilgili haberleri doğru çıkmakta.İşlemcinin sonunda ki X uzantısı , Intel HEDT olarak geçiyor yani Üst sınıf masaüstü işlemcileri olarak konumlandırılmış durumda.Ayrıca Bench Life Skylake-X ve Kabylake-X’in 2016’nın üçüncü çeyreğinde çıkacağını da belirtmiş.

Skylake-X , Broadwell-E ailesinde ki gibi 6 , 8 ve 10 çekirdekli işlemciler olarak piyasa da olacak ve 140W TDP değerine sahip olacak.

Kabylake ise 4 çekirdek olarak ana masaüstü işlemcileri olarak konumlandırılarak ve 95W TDP sahip olacak.Ayrıca Kabylake çarpan kilidi açık olarak piyasaya çıkacak.

Bench life , ayrca Skylake-W işlemcileri hakkında kısmi bilgiler vermiş.Skylake-W işlemcileri iş istasyonları için geliştirilmiş, Soket R LGA 2011 destekli olarak gelecekmiş.Buna ek olarak 140W TDP değerine sahip olacak gibi gözüküyor.4 Kanal DDR4 2667MHz destekli olacak olan Skylake-W , Kaby-lake-pch ile birleşik olarak 20 adet PCI-E 3.0 girişi destekleyecek.

Kaby-Lake’in Skylake velihatı olduğunu ve 3. nesil 14nm işlemcilerinden olduğunu ayrıca belirtelim.