İngiltere Imperial College London ve İtalya Milano-Bicocca Üniversitelerinden araştırmacılar, gerçek kıkırdak dokusu özelliklerinde bio-glass malzeme geliştirdiler.
Bu yeni geliştirilen malzeme; kıkırdak dokusunun yük taşıma ve darbelere karşı dayanıklılık özelliklerini taşıyor ve kıkırdak dokusunun yeniden oluşmasına katkı sağlıyor.

Bilindiği üzere kıkırdak dokusu; eklemlerde ve omurların arasında bulunan esnek yapıya sahip bir dokudur. Kıkırdak dokusunun onarımı; diğer doku tiplerine kıyasla oldukça zordur.

Araştırmacılara göre; yeni üretilen bu malzeme sayesinde eklem yerlerinde ve omurların arasında bulunan kıkırdak dokusunun onarımı mümkün olabilecek.

Bio-glass malzeme; silika ve polikaprolakton polimerinden üretilmekte ve kıkırdak dokusu gibi esneklik, sağlamlık ve dayanıklılık özellikleri taşımakta. Ayrıca malzeme, zarar gördüğünde kendi kendini onarabilecek özellikleri de bünyesinde taşıyor. Bio-glass malzeme, gözenekli yapısı sayesinde kıkırdak doku hücreleri için bir doku iskelesi niteliği taşımakta ve yeni hücrelerin çoğalabilmesi için uygun ortam sağlamakta. Malzeme, biyobozunur özelliği sayesinde yeni hücrelerin çoğalmasına paralel olarak bozunarak yeni kıkırdak dokusu oluşumuna da destek olmakta.

Araştırmacılara göre, malzemenin klinik olarak kullanımından önce aşılması gereken mevzuat ile ilgili engeller var fakat araştırmacılar, gelecek 10 yıl içinde bu sorunların aşılarak malzemenin piyasadaki yerini alacağını tahmin ediyorlar.

KAYNAKfizikist
PAYLAŞ
Önceki İçerikDeus Ex:Mankind Divided Live Action Videosu!
Sonraki İçerikRADICAL GUZZI’S 130 HP CAFE RACER TANITIMI!
Atari 2600 ile teknoloji aşkı peydah olmuş ve bundan sonraki süreçte teknoloji hayatında önemli bir yer edinmiştir.Kendi yaşındakiler oyun oynamak ile yetinirken sahip olduğu bütün elektronik araçların içini açıp nasıl çalıştığına kafa yormuştur.Türkiye'ye iz bırakan paylaşım forumlarında yöneticilik yaptıktan sonra hepsini bırakarak yabancı forumlar da ve oyun serverlarında yöneticilik yapmıştır. Birden fazla eğitim dalında öğrenim görmüş asıl merakı olan bilim ve sanata yönelmiştir.Şimdi donanımtavsiye ve dizitavsiye sitelerinde yöneticilik yapmaktadır.