Max Payne

MAX PAYNE

Max payne afiş2001 yılında oyun piyasasına çıktığında benim ve birçok kişinin ağzını sulandıran grafikleri, bullet time – ( yavaş çekim) özelliği, duvarlarda ki kurşun izleri, oyunun hikayesinin anlatım tarzı, oyun dinamikleri, müzikleri ve daha birçok sayamadığım özellikleriyle gönlümüzde taht kurmuştu.Özellikle Max’in ilk oyundaki ekşi limon yemiş suratı yüzünden birçok kez kahkaha atmıştık.

Ekşi limonu çok severim, her zaman yanımda taşırım!
Ekşi limonu çok severim, her zaman yanımda taşırım!

O yıllarda arkadaş gurubumuzla bir başka eğlendiğimiz kısım ise oyunların direkt Türkçe kelime karşılığını kullanarak eğlenmekti.Max Payne‘de bundan kaçamadı ve aklımıza “En yüksek acı , Maximum acı “ şekliyle yer etti.Belki hala oynamamış olanlarınız var ise, hikayesi hakkında ilk bir kaç dakikasından spoiler verdikten sonra pek hikaye detayına inmeyerek sizleri oynama zevkinden mahrum bırakmayacağım.

-Hacı acayip sıkıştım tuvalete gitmem lazım!
-Hacı acayip sıkıştım tuvalete gitmem lazım!

Max‘in eşi ve çocuğu uyuşturucu (“Valkyr” bir çeşit uyuşturucu tipi – Max Payne hikayesinde ) müptelaları tarafından katledilir ve bunu Max’in evinde yaparlar.Max Payne bu katliam olurken evine yeni gelmiştir.Olayları anlamaya çalışırken ne acıdır ki karısını ve çocuğunu kurtaramaz fakat evdeki katilleri öldürebilmiştir.Ne yazık ki katilleri öldürmek de ailesini geri getirmemiştir.

Max Payne'in acısını paylaşıyoruz!
Max Payne’in acısını paylaşıyoruz!

Polis teşkilatında arkadaşının yardımı ile bu katillerin ne tür bir uyuşturucu işi içinde olduğunu öğrenir ve asıl patronun peşine düşer.Hikayemizde böylelikle hayat bulur.Oyunun 2. serisi için de ana temalarından biri olan ve Max için ayrı bir yeri olan Mona Sax ile 1. oyunda karşılaşır.

Oyunun zamanına göre grafiklerinin harika olduğunu belirtmeliyim ancak içinde bulunduğumuz 2016 yılında ilk defa oynayacaksanız grafik olarak bir beklentiniz olmasın.Hikaye anlatımı çizgi roman şeklinde.Bol bol konuşma mevcut ama bu konuşmalar oyuncuları sıkacak kadar uzun değil.

Oyundaki bullet time keyfini başka hiçbir oyunda bulamazsınız.2016 yılında bile.Yapay zeka önceden scriptlendiği için yapay zeka namına birşey beklemeyin.Müzikleri böyle bir hikaye için “Turnayı gözünden vurmuş” diyebilirim.

Hikayesi için, yansıtılan o ortam için,Max’in dramı için oynamanızı ısrarla tavsiye ederim.