SpaceX Ay görevi

SpaceX, kendi roketlerini üretip, yavaş ama emin adımlarla Mars’ı kolonileştirme çabasında iken, bu basamakları da emin adımlarla atmaya devam ediyor.

27 Şubat 2017 basın açıklamasında, 2 sivil vatandaşı  Ay’ın yörüngesine turistik gezi ile göndereceklerini belirtti. Hali hazırda bu seyahat için gerekli ön ödemenin yapıldığını ekledi. Bu yılın sonlarına doğru sağlık testleri gibi testlere başlanacağını da belirtti.

Bu gezi için ayrıca NASA‘ya teşekkür eden, SpaceX, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı olmasaydı bu rüyanın gerçekleşmesinin şimdikinden daha zor olacağını, Dragon 2 geliştirilmesi için kaynak sağlandığını açıkladılar.

2017 yaz aylarında ilk test uçuşuna başlanacak ve gerekli ayarlamalar da bu süre zarfında yapılacakmış.

Bu turistik seyahatin en önemli yanı, sivillerin uçuşunu sağlayabilmek, sivillerinin durumunu gözlemleyebilmek ve mars görevi için önemli veriler elde etmek.

Ek olarak şunu ekleyelim, Ay‘a iniş gerçekleştirilmeyecek sadece Ay yörüngesine girip belirli bir süre bu seyahatin keyfini çıkaran yolcuları tekrar sağ salim Dünya’ya indirmek tek amaçları.

Bunun için yaptıkları çalışmalar, bizleri heyecanlandırırken kendilerinin sakin ve emin adımlarla hedeflerine yaklaşmalarını hem gıpta ile izliyoruz hem de imreniyoruz.


Kaynak: http://www.spacex.com/news/2017/02/27/spacex-send-privately-crewed-dragon-spacecraft-beyond-moon-next-year