Her zaman içten yanmalı motorlar yerine elektrik ile çalışan araçları hayal etmişimdir.Bir gün bunu yapacak şirketin de olacağını otomobil sever herkesin düşündüğünü biliyorum.Şanslıyız ki böyle bir ürünün üretim ve kullanım zamanında yaşıyoruz.Sıfırdan kurulan bir şirketin , milyar dolarlık ve yılların tecrübesini elinde bulunduran şirketlerin arasından sıyrılarak elektrik ile çalışan motor ve araç üretimi yapması ve bunun tahmin edilenden daha iyi bir şekilde başarmasını kimsenin beklemediğini rahatlıkla söyleyebilirim.Aynı zamanda Tesla Motor Şirketinin kurucuları SpaceX şirketinin de sahipleri.Bununla beraber paypal ödeme sistemini de kurmuş kişiler.

Yani kurdukları şirketler hep kendi alanlarında öncü şirketler olduğunu söylemek yalan olmaz.Kısa ve üstünkörü bilgiden sonra Tesla Model X’i inceleyelim.

tesla-model-x

Daha önceki modellerine göre yine keskin hatlara sahip olmayan zarif bir araç görüyoruz.Ağırlığı 2468kg.

Bu modelimizde ikiye ayrılıyor ; 90D ve P90D

Tesla Model X 90D , P90D
Tesla Model X 90D , P90D

tesla-model-x-founder-20

90D olan modelimiz de ön aks’da 193kW lık güce sahip bir motorumuz , arka aks’larda da 193kw güce sahip bir motorumuz mevcut.

P90D ise ön tarafında ki motor da değişim olmamışken  iken arka aks’larda 375kW motora sahip.

tesla-model-x-founder-9

Tesla’ya göre bu  90D modelimiz 0-97 km/sa hıza 4.8 saniyede çıkabiliyor.Aynı zamanda en yüksek ulaştığı hız 250km/sa .

P90D modelimizde ise 3.8 saniyede 0-97km/sa hıza erişiyor.

Hıza ve güce düşkünlerimiz var ise aramızda yaklaşık 10.000$ daha vererek Ludicrous Mode açıp 0-97km/sa hıza 3.2 saniyede ulaşabilir.

90D modelimiz tam şarj da 414 km yol yaparken P90D modelimiz 404 km yol yapabilmekte. ( P90D modeli 431km yol yapabileceği teorik olarak belirtmiş)

Her zaman gelecekten fırlamış gibi gözüken şahin kanadı ismini verdikleri yukarı açılabilir kapılar , etraftaki nesnelerin uzaklığını hesaplayarak duruma göre açılıyor ya da uyarı veriyor.

Elon Musk’ın belirttiğine göre en az 30cm aralık olması gerekiyor kapıların sorunsuz açılabilmesi için.

tesla-model-x-founder-12

Aracın içi , motorun küçüklüğü sebebiyle herhangi bir normal araçtan daha geniş dolayısıyla daha fazla insan sığıyor.Direksiyon yanındaki kontrol paneli vs dokunmatik ve kendi yazılımı mevcut.

Tesla araçlarının tasarımlarını her ne kadar sevsemde genelde sade tasarımları ile genel bir kitleye hitap etme amaçlandığından sert geçişleri seven araç tutukunları için pek cazip gelmeyebilir.

İki modelinde ortalama 130.000$ ile 190.000$ civarında bir fiyata sahip olduğunu ve bunun yurtdışı fiyatı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVR için eldiven kontrolcüsü geliştiriliyor!
Sonraki İçerikStar Citizen’dan oyun içi tanıtımlar!
Atari 2600 ile teknoloji aşkı peydah olmuş ve bundan sonraki süreçte teknoloji hayatında önemli bir yer edinmiştir.Kendi yaşındakiler oyun oynamak ile yetinirken sahip olduğu bütün elektronik araçların içini açıp nasıl çalıştığına kafa yormuştur.Türkiye'ye iz bırakan paylaşım forumlarında yöneticilik yaptıktan sonra hepsini bırakarak yabancı forumlar da ve oyun serverlarında yöneticilik yapmıştır. Birden fazla eğitim dalında öğrenim görmüş asıl merakı olan bilim ve sanata yönelmiştir.Şimdi donanımtavsiye ve dizitavsiye sitelerinde yöneticilik yapmaktadır.