Hacettepe Teknokent’te faaliyet gösteren bir tıbbi cihaz firması, dünyada birkaç firma tarafından üretilen transport (nakil) kuvözünü yerli imkanlarla üretmeyi başardı.
Türkiye’nin ilk transport (nakil) kuvözünü üreten Firmanın Sahibi Ferhat Yıldız, ürünün Ar-Ge aşamasının yaklaşık 3 yıl sürdüğünü belirterek, yaklaşık bir ay önce kuvözün satışa hazır hale geldiğini söyledi.

Transport kuvözün hastane içinde ya da farklı şehirler arasında bebeğin sorunsuz bir biçimde nakledilmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Yıldız, sıradan kuvözlerin ise böyle bir nakle imkan vermediğini bildirdi.

Söz konusu kuvözü dünyada sadece birkaç firmanın ürettiğini ifade eden Yıldız, “Ürettiğimiz kuvöz teknolojik özellikleri bakımından dünyanın en üstün teknolojisine sahip. Nedir bu teknoloji? Hastane içinde veya her türlü ambulansla başka yerlere taşınırken bebeğin kanındaki oksijenin seviyesini, kalp atış hızını, kanındaki karbondioksit oranını, hemoglobinini tek bir cihaz üzerinden ölçebiliyoruz. Bu özellikleriyle dünyadaki tek transport kuvöz olma özelliğine sahip” dedi.

Transport kuvözlerin elektrik enerjisinin yanı sıra kendi bataryasıyla da uzun süre çalışabildiğini anlatan Yıldız, kuvözün kara ambulansının yanı sıra helikopter ve uçak ambulanslarda da kullanılabildiğine dikkati çekti.

YENİDOĞAN TRANSPORTU NEDEN ÖNEMLİ?

Bebek ölümlerinin yüzde 60’ı yenidoğan döneminde gerçekleşiyor. Bu ölümlerin de yüzde 80’i ilk hafta ölümleri. İlk hafta ölümlerinin yüzde 40’ı da ilk 24 saat ölümlerinden oluşuyor.

Bu açılardan bakıldığında hasta yenidoğanın acil nakli, mortalite (her 1000 kişi başına ölümlerin sayısının oranı) ve morbiditelerin (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içinde hastalığa tutulanların sayısının sağlıklı kalmış nüfusa oranı) önlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak

PAYLAŞ
Önceki İçerikTPE “ULUSAL PATENT OTORİTESİ” OLMA YOLUNDA
Sonraki İçerikYapay Meteor yağmuru yapılacak!
Atari 2600 ile teknoloji aşkı peydah olmuş ve bundan sonraki süreçte teknoloji hayatında önemli bir yer edinmiştir.Kendi yaşındakiler oyun oynamak ile yetinirken sahip olduğu bütün elektronik araçların içini açıp nasıl çalıştığına kafa yormuştur.Türkiye'ye iz bırakan paylaşım forumlarında yöneticilik yaptıktan sonra hepsini bırakarak yabancı forumlar da ve oyun serverlarında yöneticilik yapmıştır. Birden fazla eğitim dalında öğrenim görmüş asıl merakı olan bilim ve sanata yönelmiştir.Şimdi donanımtavsiye ve dizitavsiye sitelerinde yöneticilik yapmaktadır.